Nie ma większej przyjemności aniżeli rozwiązać quiz i dowiedzieć się o sobie czegoś nowego, a czasami wręcz zaskakującego. Dlatego, obok quizów wiedzy, tak interesujące są psychotesty.
Jeśli są opracowane odpowiednio starannie, z dbałością o celność pytań i odpowiedzi oraz przekrojowość opisu, dotarcie do tabeli rezultatów daje ogromną satysfakcję. Psychotesty mają ponadto tę niewątpliwą zaletę, że obejmują bardzo szerokie spektrum tematów, dlatego niezależnie od oczekiwań, zainteresowań i cech osobowości każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie i dobrze się bawić. Rozwiązując jednak w internecie quiz dotyczących poważnych zagadnień, np. zaburzeń osobowości, należy tylko pamiętać, że nie jest to w żadnej mierze narzędzie diagnostyczne – takim może się posłużyć wyłącznie specjalista.
Psychotesty pomogą ci odpowiedzieć na pytanie, czy smutek, który cię dręczy, to chwilowy spadek nastroju, czy też istnieją podstawy, by obawiać się depresji. Możesz oszacować poziom swojej inteligencji emocjonalnej i odnaleźć się w licznych klasyfikacjach typów osobowości, poczynając od tej najbardziej klasycznej: choleryk, sangwinik, flegmatyk czy melancholik? Dowiesz się, jaki zawód okazałby się dla ciebie najodpowiedniejszy i czy przypadkiem nie grozi ci uzależnienie od internetu. Psychotesty są w stanie również powiedzieć nam wiele w odniesieniu do relacji, jakie wiążą nas z innymi ludźmi i do tego, jak wypadamy i prezentujemy się na tle otoczenia. Zastanawiałeś się kiedyś, czy jesteś może osobą kontrowersyjną? Jaki jest poziom twoich zdolności negocjacyjnych albo jaki kierunek studiów wybrać? Oryginalną i ciekawą formułą jest również odwoływanie się w quizach psychologicznych do podświadomości, zachęcając rozwiązujących do wskazywania skojarzeń obrazkowych bądź dokańczania zdań.
W przypadku tematyki psychotestów granicą jest tylko wyobraźnia.