Obserwując świat zwierząt i relacje, które w nim panują, można wiele się nauczyć. Księga dżungli to książka niosąca w sobie wiele metaforycznych odniesień do społeczeństwa jako takiego. I skłania do wielu refleksji, czasami pozytywnych i pełnych nadziei, czasami nieco bardziej ponurych.
Kiplingowi należą się prawdziwe brawa za jego umiejętność ujęcia ważkich problemów filozoficznych i społecznych w ramach powieści dla młodzieży. Księga dżungli daje spore pole do popisu mądremu nauczycielowi języka polskiego, który odkryje przed swoimi podopiecznymi rozmaite niuanse, symbole i to, co kryje się „obok” słów.
To jedna z tych lektur, w których pojawia się więcej niż jedna warstwa interpretacyjna, zachęcająca tym samym do debaty, ponieważ poprzez filtr swoich doświadczeń można niektóre elementy odczytywać zupełnie inaczej i miło jest dzielić się wrażeniami na ten temat. Nic dziwnego, że Księga dżungli zalicza się do klasyki literatury dla dzieci i młodzieży – ma w sobie wiele wartości uniwersalnych i niesie ze sobą naukę, która pozostaje aktualna niezależnie od epoki. Z pewnością niejeden dorosły również chętnie poczytałby ponownie o przygodach Mowgliego i spółki.